İş Hukuk Büroları

Hukuk Büroları

İş Hukuk Büroları – Arabuluculuk Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Arabuluculuğun yürürlüğe girmesi 2018 yılının Ocak ayında gerçekleşmiştir. Bu tarihten itibaren dava açmak isteyen kişilerin dava açmadan önce ara bulucuya başvurma zorunluluğu bulunuyor. Fakat ara bulucuya başvurmak her dava türü için geçerli değil. Örneğin eğer dava açılması istenilen konu iş kazası ya da meslek hastalığı ise arabuluculuk yasasına göre doğrudan dava açılabiliyor.

Hangi Dava Türlerinde Önce Ara Bulucuya Başvurmak Gerekiyor?

Arabuluculuk hukukuna göre aşağıda yer alan dava türlerinde önce ara bulucuya başvurma zorunluluğu bulunuyor:

 • Kıdem tazminatı
 • İhbar tazminatı
 • Pirim
 • Hafta tatili ücreti
 • Ulusal tatil ücreti
 • Toplu iş sözleşmeleri
 • Kötü niyet tazminatı
 • Eşitliğe aykırılık tazminatı
 • Mesai ücreti
 • Yıllık izin ücreti
 • Mobbing tazminatı
 • Genel tatil ücreti davalarında ilk iş olarak ara bulucuya başvurmayı ihmal etmeyin.

Arabulucunun kararının kesin olmadığını bilmekte fayda var. Yani ara bulucular ile anlaşmak zorunda değilsiniz. Görüşme bittikten sonra davanızı açabilirsiniz.

Hukuk büroları avukatlık mesleğinin kurallarına uygun olarak çalışan kurumlara danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra birey ve kurumların dava takip işlerini yürüten bürolardır.

Hukuk büroları avukatlık ruhsatına sahip kişiler tarafından açılırlar. Bu ruhsata sahip bir avukat her tür davayı alabilir, fakat yine de her avukatın daha iyi bildiği ve uzman olduğu bir konu vardır. Hukuki süreçlerinizde davanız ile ilgili alanda uzman avukatlar ile çalışmak süreci en iyi şekilde yönetmenizi sağlayacaktır.

İş Hukuk Bürosunun Özellikleri

Hukuk büroları avukatlık mesleği etiğine göre çalışır ve hizmet verirler. Avukatlık mesleğinin kuralları gereğince yaptığı iş ile ilgili müvekkilini bilgilendirir. Ayrıca yapılacak iş ile ilgili masraf konusunda da bilgilendirme yapar.

Hukuk bürosunda çalışan avukatlar müvekkillerinin bilgilerini gizli tutarlar. Müvekkil tarafından avukat ile paylaşılan özel bilgiler avukat tarafından saklanır. Ayrıca hukuk bürosu menfaati birbiriyle çelişen iki kişinin davasına bakamaz.

Hukuk bürolarındaki avukatlar kendilerine bildirilen hukuki sorunları önce analiz eder, sonra yasaların gerektirdiği şekilde çözerler. Avukatın belirlediği tür davayı seçme hakkı bulunmaktadır. Bir davayı kabul etmeye zorlanamaz.

Ankara İş Hukuku Büroları

Ankara Hukuk büroları kurumlara hukuki danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra kişi ve kurumların dava süreçlerini de yürütmektedir. İlk-Ay Hukuk Bürosu Ankara’da faaliyet göstermekte, hukuki süreçlerde hızlı ve etkili çözümler sunmaktadır. Aile hukuku kapsamında boşanma, aldatma, velayet, nafaka, babalık ve evlilik sözleşmesi konularında Ankara’da hizmet vermektedir.

İş hukuku alanında da hizmet vermektedir. Verilere izinsiz erişim, çalınan bilgilerin yayınlanması, bilişim yolu ile taciz ve tehdit suçu takibi, internet bankacılığı ile ilgili tazminat davaları, alan adı uyuşmazlıkları, kişisel bilgilerin çalınması ya da değiştirilmesi, elektronik belge hazırlanması, internet erişim yasakları, elektronik belge hazırlanması ve e-ticaret siteleri için kullanıcı sözleşmeleri konularında müvekkillerine hizmet vermektedir.

İş hukuku ile ilgili davalar da hizmet verilen alanlar arasında yer almaktadır. İşçinin alacak davaları, kıdem ve ihbar tazminatları, yıllık izin ücretleri, ödenmemiş ücretler ve fazla mesai ücretleri hukuki danışmanlık yolu ile işverenden talep edilerek işçinin mağduriyeti giderilebilir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN